Jump to content

Slika
* * * * * 1 votes

Setup gitare i faktori koji utječu na zvuk

• Please log in to reply
488 odgovor(a) na ovu temu

#1 Dr.A

Dr.A
  • Members
  • 862 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 12:23

Ovaj je topic pokrenut s namjerom da podjelimo iskustva i prijedloge vezane uz setup gitare i faktore koji utječu na zvuk kako bi pomogli svakome da nađe svoj idealan setup i ima uštiman instrument.Mnogobrojni su faktori koju utječu na zvuk gitare i koji se trebaju poštivati kako bi naš instrument bio što lakši za sviranje i u tonalitetu. Ja ću nabrojati te faktore, a ostali nek ih počnu objašnjavati i nadopune ako sam ja nešto izostavio. Stoga imamo:
  • debljina žica
  • udaljenost žica od pragova (visina žica, action)
  • zakrivljenost vrata
  • žice u skladu sa širinom i radijusom vrata
  • udaljenost pickup-ova od žica
  • štimanje oktava tj. intonacije

#2 Superhrabar Dabar

Superhrabar Dabar
  • Members
  • 1987 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 12:30

Ok, meni recimo presudnu ulogu ima drvo iliti više fingerboard ak idemo u finese, više mi nekako leži maple...nemam neko super istrenirano uho...al maple ko da mi je nekako svjetliji..al mislim da mi je to opet psiha. :)

#3 crazy horse

crazy horse

Administrator

• Administrators
  • 2276 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 12:35

Jedna od bitnih stvari za sustain je nut iliti nulti prag. Plastični slove za lošije nutove i često ih se može vidjeti na jeftinijim gitarama. Nut od kosti ili grafitni nut slove kao odlični (što se materijala tiče, a podrazumijeva se pravilna izrada  :))Što se tiče žica, kako je Dr.A rekao, debljina žica utječe na zvuk. U odnosu na .09. i .10, .11 imaju moćniji sound, ali mislim da te žice imaju manji rok "dobrog zvuka", jer kad se lagano "uprljaju" i istroše, zvuk postaje bitno mutniji. Moj izbor na The Paulu je .10 i to D'addario, koji se pokazao kao odličan izbor. Volio bih jednom na stratu probati sa .13 žicama. Stevie Ray Vaughan je imao snažne prste, osjećaj i .13 žice (mislim), zato je imao onakvu soundčinu  :)Ispravke dobrodošle

#4 mudhoney

mudhoney
  • Members
  • 1729 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 13:04

Ok, meni recimo presudnu ulogu ima drvo iliti više fingerboard ak idemo u finese, više mi nekako leži maple...nemam neko super istrenirano uho...al maple ko da mi je nekako svjetliji..al mislim da mi je to opet psiha. :)

maple neck je totalno svjetliji!!! recimo meni se totalno sviđa maple na nekom fuzz, tj. nabrijanom zvuku. jednostavno dobije na edgeu, nekako mi više zvuči krckavo :) pogotovo na aktivnim pickupima...npr. na Buddy Guy Stratocaster®http://www.fender.co...?partno=0107802ili još bolje na les paulu  :)http://www.gibsoncus...ylde_camoLP.htm...samo poslušajte saundklipiće :)uostalom...dobro drvo je najbitnija stavka u zvuku gitare...npr. ash iliti jasen ima svjetliji zvuk od, aldera iliti johe...imao sam priliku svirati customa, i jednostavno me to razmazilo, niti jedna serijska gitara više nije dovoljno dobra tj. nema zvuk... :Deh, ovisnosti  ;D

#5 brave scotland

brave scotland
  • Members
  • 992 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 13:06

dajte nek netko napise u kojem smslu se mjenja zvuk kad se udaljava ili priblizuje pickup od zica?

#6 Guest_primax_*

Guest_primax_*
  • Guests

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 13:12

dajte nek netko napise u kojem smslu se mjenja zvuk kad se udaljava ili priblizuje pickup od zica?

Stisava se kad ga udaljava od zice, odnosno pojacava kad ga dizes vise prema zicama :)

#7 mudhoney

mudhoney
  • Members
  • 1729 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 13:19

Jedna od bitnih stvari za sustain je nut iliti nulti prag. Plastični slove za lošije nutove i često ih se može vidjeti na jeftinijim gitarama. Nut od kosti ili grafitni nut slove kao odlični (što se materijala tiče, a podrazumijeva se pravilna izrada  :))Što se tiče žica, kako je Dr.A rekao, debljina žica utječe na zvuk. U odnosu na .09. i .10, .11 imaju moćniji sound, ali mislim da te žice imaju manji rok "dobrog zvuka", jer kad se lagano "uprljaju" i istroše, zvuk postaje bitno mutniji. Moj izbor na The Paulu je .10 i to D'addario, koji se pokazao kao odličan izbor. Volio bih jednom na stratu probati sa .13 žicama. Stevie Ray Vaughan je imao snažne prste, osjećaj i .13 žice (mislim), zato je imao onakvu soundčinu  :DIspravke dobrodošle

:) da nut je bitan za sustejn ali najbolji je koštani, recimo PRS na jeftinijim modelima koristi grafitne a skupljim koštane...a što se tiče žica "podebljavanje" je ovisnost...imho sound je neusporedivo bolji kako debljina raste, a i žice ne pucaju tako često...što se tiče korodiranja metala, to je normalna stvar i nisam primjetio brže propadanje debljih žica, a rješenje je jednostavno mjenjanje proizvođača :) te redovita promjena, npr. jednom mjesečno...

#8 crazy horse

crazy horse

Administrator

• Administrators
  • 2276 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 13:23

Stisava se kad ga udaljava od zice, odnosno pojacava kad ga dizes vise prema zicama :)

S tim da je zvuk "zaglušen" kad su pickupovi preblizu žicama. Postoji optimalna udaljenost pickupova od žice, ali ja nisam siguran kako to ide, sve mi je majstor sredio. Zna netko? :)

#9 Harlond

Harlond
  • Members
  • 747 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 13:25

pa neznam bas.. ja koristim fender osmice i zvuk mi je puno drazi nego na debljim zicama... iako to vise zavisi o korisnikovom ukusu i tipu sviranja.

#10 Guest_primax_*

Guest_primax_*
  • Guests

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 13:34

S tim da je zvuk "zaglušen" kad su pickupovi preblizu žicama. Postoji optimalna udaljenost pickupova od žice, ali ja nisam siguran kako to ide, sve mi je majstor sredio. Zna netko?  :)

Ma, kako Harlond kaze, optimalno je kako tebi osobno najvise odgovara, pa sad ako ces ih zabiti do kraja u drvo :)

#11 brave scotland

brave scotland
  • Members
  • 992 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 13:43

ja sam sebi namjestio tako da mi je donji dio pupa malo poviseniji od gornjeg, neznam, tako mi se cini nekako bolje, kaj mislite o tome?

#12 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 15:48

S tim da je zvuk "zaglušen" kad su pickupovi preblizu žicama. Postoji optimalna udaljenost pickupova od žice, ali ja nisam siguran kako to ide, sve mi je majstor sredio. Zna netko? :)

"zaglušen" je zato sto pickupovi generiraju magnestko polje koje prigušava titranje žica.Optimalna udaljenost pickupova od žica bi se trebala izračunati. Ovisi o outputu pickupa, i tenziji žica.

#13 JEFF

JEFF
  • Members
  • 715 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 15:52

kod aktive je udaljenost zica NENORMALNO vazna,zbog mnogo slabijeg magneta i mnogo manje namota pa je pozeljno sta blize ih podignit zicama... :)

#14 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 15:55

kod aktive je udaljenost zica NENORMALNO vazna,zbog mnogo slabijeg magneta i mnogo manje namota pa je pozeljno sta blize ih podignit zicama... :)

kod svih pickupova je nenormalno vazna ta udaljenost :)

#15 JEFF

JEFF
  • Members
  • 715 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 15:59

kod svih pickupova je nenormalno vazna ta udaljenost :)

slazem se,al je kod aktive jos nenormalnije vazna jer je razlika u sounduono...ne velika,nego ekstremna,ko god je probao emg 81-icu dizat skroz visoko,pa spustat skroz nisko,pa po sredini znat ce...to su tri razlicita pickupa bokte...s tim da kad je skroz na dnu distorzija zvuci ko akusticna gitara! ;D ;D

#16 bpitesa

bpitesa
  • Members
  • 79 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 16:14

Normalno da debljina žica utjeće na zvuk, što imaš deblje žice to ti je lijepši ton, al sve ovisi o tvom ukusu i sposobnosti na kojim ćeš žicama svirat!

#17 crazy horse

crazy horse

Administrator

• Administrators
  • 2276 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 17:01

Ma, kako Harlond kaze, optimalno je kako tebi osobno najvise odgovara, pa sad ako ces ih zabiti do kraja u drvo :)

Nikako! Harlond priča o debljini žica, a ne o visini pickupova. Postoji optimalna udaljenost pickupova od tijela kako Lord Sirius kaže :)

#18 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 17:05

Nikako! Harlond priča o debljini žica, a ne o visini pickupova. Postoji optimalna udaljenost pickupova od tijela kako Lord Sirius kaže :)

pa..niti to ne postoji. sve ovisi što tebi znači optimalno.ako optimalno znači da ti žice titraju maksimalnom mogucom amplitudom, onda postoji i optimalna udaljenost pickupa.ako optimalno znači setup kojim dobijes svoj zvuk, onda polozaj pickupa ovisi o onome što izlazi van iz pojačala.

#19 crazy horse

crazy horse

Administrator

• Administrators
  • 2276 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 17:06

ja sam sebi namjestio tako da mi je donji dio pupa malo poviseniji od gornjeg, neznam, tako mi se cini nekako bolje, kaj mislite o tome?

Meni je gornji dio pickupa malo podignut da mi "bassevi pjevaju" (kako kaže majstor)  :) a mogao bih probati i obrnuto!

#20 crazy horse

crazy horse

Administrator

• Administrators
  • 2276 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 17:13

pa..niti to ne postoji. sve ovisi što tebi znači optimalno.

Pa ako je preblizu, zvuk je "zaglušen", a ti si objasnio zašto.. a ako su predaleko, onda je signal bitno slabiji.

ako optimalno znači da ti žice titraju maksimalnom mogucom amplitudom, onda postoji i optimalna udaljenost pickupa.

Da upravo to!

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.