Jump to content

Slika
- - - - -

Održavanje gitare

• Please log in to reply
486 odgovor(a) na ovu temu

#21 Damir_damien

Damir_damien
  • Members
  • 113 posts

Vrijeme objave: 13 Studeni 2004 - 15:38

e sad da vas pitam... jel je tko od vas probao cistiti zice medicnskim alkoholom... ako je, kakvi su rezultati i kolko je to 'zdravo' za gitaru i zice ?

Jedan frend mi je pričao da sa alkoholom čisti žice, i da mu je to najbolje, ali zato češće mijenja žice...  ;)

da to i ja radim ... domace rakije na krpu ...otpustim žice i temeljito ih ocistim i njih i pragove ... i sta je najvaznije zadovoljan sam rezultatima ;D

#22 Carcass

Carcass
  • Members
  • 109 posts

Vrijeme objave: 23 Siječanj 2005 - 20:45

Ovaj me topic podsjetio da nisan svoju očistia već 2 miseca ;D

#23 lovro

lovro
  • Members
  • 285 posts

Vrijeme objave: 02 Ožujak 2005 - 22:58

Meni je dopizdilo brisanje. Kad sam ju dobio luksuznije je živjela od mene...sad ko ju jebe. ;D

Attached Thumbnails

• index.php.gif

#24 Tomo M

Tomo M
  • Members
  • 2761 posts

Vrijeme objave: 03 Ožujak 2005 - 12:07

evo da vidim kako i svako koliko vi cistite svoje pragove......ja svoje cistim svako ajmo rec 2 miseca....tako da skinem žice uzmem polir paste stavim je na krpicu u koju umotam jedan okrugli komad devata(zaobljeni), namaskiran polja i lagano to sve lipo istrljan do visokog sjaja.......zanima me svako koliko bi bilo poželjno čistit pragove i jeli postoji bolji način od ovoga( a vjerovatno i postoji) ;)

#25 Tomo M

Tomo M
  • Members
  • 2761 posts

Vrijeme objave: 12 Ožujak 2005 - 11:57

pa nije niko reka da se moje ne sjaje nego je ja mislin to potrebno radit i na jako skupin gitarama svako neko vrime bio to prije ili kasnije.......uostalom po tome šta si napisa ispada da necistiš svoje pragove........uostalom pita san kako to rade drugi a ne kakvi su im pragovi ;)

#26 zvincic

zvincic
  • Members
  • 8164 posts

Vrijeme objave: 13 Ožujak 2005 - 21:47

kad imas dobre pragove oni su stalno sjajni...dvije gitare sa takvim, a treca je sa jeftinim...razlika kao dan i noc... ;)

istina....moji dunlop 6105 se uvijek sjaje ;)a nikad ih ne cistim ;D

#27 Pkiller

Pkiller
  • Members
  • 57 posts

Vrijeme objave: 13 Ožujak 2005 - 22:42

Pojavilo mi se par nekih mikroizbočina na tijelu gitare ???također ima ih sličnog oblika na floydu i na železnim okvirima oko magneta ???jel mi može reč neko zašto je to i kak da to spriječim, inače gitara je Ibanezov RG570dx(znači japan, a ne neki jeftinjak 8))i držim je u koferu, jedino je nosim na probe u gigbagu

#28 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 14 Ožujak 2005 - 09:55

Pojavilo mi se par nekih mikroizbočina na tijelu gitare ???također ima ih sličnog oblika na floydu i na železnim okvirima oko magneta ???jel mi može reč neko zašto je to i kak da to spriječim, inače gitara je Ibanezov RG570dx(znači japan, a ne neki jeftinjak 8))i držim je u koferu, jedino je nosim na probe u gigbagu

vlaga

#29 Pkiller

Pkiller
  • Members
  • 57 posts

Vrijeme objave: 14 Ožujak 2005 - 17:55

to ti izlaze japanski "mikrocrvi"...aka japanski teroristi...kod nas bolje poznato kao "Vlaga vulgaris" ;)

Oke šta da radim?Mislim držim je u koferu, kaj još trebaJel se to možre nekak vratit u prijašnje stanje.Jel može bit zato kaj sam je nosio par puta vani po hladnoči na probu ???

#30 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 14 Ožujak 2005 - 20:51

Mislim držim je u koferu, kaj još treba

držat je na stalku, na sobnoj temperaturi, ne u koferu.možeš u kofer staviti spužvu lagano natopljenu vodom da upija ako ima previše, ondosno ispušta vlagu, ako je ima premalo. ili možeš staviti one kuglice koje se dobe sa svakim tenisicama i sličnom oblekom, na kojima piđe do not eat, one isto kontroliraju vlagu.

Jel se to možre nekak vratit u prijašnje stanje.

može..kod majstora na ponono lakiranje.

Jel može bit zato kaj sam je nosio par puta vani po hladnoči na probu ???

vjerojatno...jeftini lak, nagla promjena temperature - lak popuca.

#31 zvincic

zvincic
  • Members
  • 8164 posts

Vrijeme objave: 14 Ožujak 2005 - 20:55

držat je na stalku, na sobnoj temperaturi, ne u koferu.možeš u kofer staviti spužvu lagano natopljenu vodom da upija ako ima previše, ondosno ispušta vlagu, ako je ima premalo.

spuzva natopljena vodom nece nista upiti nego ce eventualno voda ispariti....za upijanje vlage postoje silica gel zrnca.

#32 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 14 Ožujak 2005 - 21:01

spuzva natopljena vodom nece nista upiti nego ce eventualno voda ispariti....za upijanje vlage postoje silica gel zrnca.

ok, trebalo je pisati da će spužva održavati vlagu na nekoj konstantnoj razini.http://www.gibson.co...fid=3&tid=28356

#33 zvincic

zvincic
  • Members
  • 8164 posts

Vrijeme objave: 14 Ožujak 2005 - 21:04

ok, trebalo je pisati da će spužva održavati vlagu na nekoj konstantnoj razini.http://www.gibson.co...fid=3&tid=28356

brkas tretman akusticne i elektricne.za akusticne postoji nesto sto se natopi vodom i stavi preko soundhole-a ali to nije obicna spuzva koju natopis i gurnes unutra.za elektricnu ti to ne treba, stavis paketic silica gela u kufer i bok.

#34 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 14 Ožujak 2005 - 21:06

brkas tretman akusticne i elektricne.

ma daaaaaj ??? ??? sta ima razlika neka ;) ;)

za elektricnu ti to ne treba, stavis paketic silica gela u kufer i bok.

ma vrijedi i za električnu, pogotovo gibsonovu jer ima jako osjetljiv lak koji će popucati ako je presuho/prevlažno.uostalom, piše negdje i u owners manualu, ali mi se neda tražiti.

#35 Slider

Slider
  • Members
  • 140 posts

Vrijeme objave: 12 Svibanj 2005 - 22:32

Ja kad čistim gitaru, uzmem svoj prenosivi kompresorčić, ukoščam ga u struju, i okinem zrakom, na manjem nivou, ofkors, po gitaru. Otpuše mi svu prašinu, u svim dijelovima gitare. Jako dobra stvar. Inače, gitara mi se baš ne prlja nečim, da ju moram prat ili slično. Što se tiče laštenja i tog, ne radim to baš. Prilično pazim na instrument, pa mislim da nije potrebno...

#36 creeping_tux

creeping_tux
  • Members
  • 128 posts

Vrijeme objave: 23 Srpanj 2005 - 22:35

ovo s kompresorcicom je zanimljivo...ali ja dok ne sviram gitaru prekrijem s metallica zastavom...jedan razlog je jer cesto uzimam gitaru i sviram...pa nema smisla za gig bag ili kofer,a drugi razlog je sto nemam ni gig bag ni kofer... :-\ :-\a sto se ciscenja tice,samo predjem po fretboardu s krpicom za naocale,i tijelo prebrisem ako ima packa :osvaki drugi-treci dan predjem i ispod zica....

#37 ol0sh

ol0sh
  • Members
  • 67 posts

Vrijeme objave: 06 Kolovoz 2005 - 08:34

Postoji jedna prastara metoda odrzavanja zica - prokuhavanje :)Nije bash da to prakticiram ali se pokazalo odlicnim rjeshenjem u nedostatku novih zica.

#38 doimus

doimus
  • Members
  • 34 posts

Vrijeme objave: 09 Rujan 2005 - 07:56

Ne znam, ja svoju gitaru držim zadnjih 10god. otkrivenu na stalku da prašina pada po njoj, žice ni ne održavam, nego promijenim kad procijenim da bi bilo u redu (svakih mjesec-dva, a nekad i više od 1 god. ;D)Pogotovo sad, kad je set novih žica pao ispod 40kn, stvarno se ne isplati zamarat s njima.Eventualno jednom do dva puta godišnje dobije malo limunovog ulja po fretboardu, ili je ispoliram u trenucima kad bi je samo gledao kako je lijepa ;D, i to je to.IMHO, najbitnije je kod gitara izbjegavati situacije koje mogu naštetiti drvu i konstrukciji. Znači, ne ostavljati je u prehladnim, pretoplim, suhim, vlažnim prostorima, pokraj radijatora, na kiši i slične gluposti koje ljudi znaju raditi. Sve ostalo je kozmetičke prirode i zapravo ovisi o afinitetu vlasnika.

#39 Sir Drinkalot

Sir Drinkalot
  • Members
  • 2102 posts

Vrijeme objave: 09 Rujan 2005 - 11:20

Jedno glupo pitanje pd znojenja mi se pojavila hrđa na šarafima koji drže pickguard i pickove, s čim to smijem čistit, a da nešto ne sje..m. fALA UNAPRIJED

#40 doimus

doimus
  • Members
  • 34 posts

Vrijeme objave: 09 Rujan 2005 - 11:29

Je, meni se ista stvar dogodila... jednostavno sam te zahrđale vide (vijke) prebacio na drugo mjesto, a druge "svježe" prebacio na mjesto ovih. Pa sad, dok izdrže - izdrže, a poslije neka hrđaju, njihov problem! ;DNe znam koju gitaru imaš, ali za Fendera postoje i zamjenske vide koje koštaju nekih 5 milijuna kuna po komadu, pa ako ti se da - možeš i tako.

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.