Jump to content

Slika
- - - - -

Održavanje gitare

• Please log in to reply
486 odgovor(a) na ovu temu

#1 Dr.A

Dr.A
  • Members
  • 862 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 12:43

Svatko kome je stalo do svog instrumenta mora voditi brigu o njemu, bez obzira da li bio to skuplji ili jeftiniji instrument ako želi da mu omogućuje što veću lakoću sviranja, ispravnost rada i dug vijek trajanja.Prvo i osnovno pravilo je stara poznata izreka "Ne ostavljaj gitaru tamo gdje ne bi ostavio sebe". Ako se toga držite već ste napravili pola posla. Druga stvar je redovito brisanje žica prije i poslije sviranja zbog različitih prljavština, kemijskih spojeva koje izlučuju vaši prsti (nečiji manje, nečiji više), a koji smanjuju vijek trajanja žica, utječu na zvuk i samo sviranje.Da li ćete koristiti običnu pamučnu krpu, sredstva za čišćenje (Fast Fret npr.) ili oboje na vama je. O tome ćemo kasnije raspravljati.Treća stvar je čišcenje drva gitare. Čista pamučna krpa je najbolja stvar. Nikad koristiti sredstva za održavanje drvenog kućnog namještaja kao što su Pronto i sl. jer sadržavaju SILIKON. Nikad neznate da li će vam trebati obaviti neki rad na drvu gitare ili nesto ljepiti.Četvrta stvar je čišćenje fretboarda. Najbolje je to obaviti prilikom mjenjanja žica. Postoje sredstva za održavanje fretboarda kao što su limunovo ulje i sl. No i samo krpa bolje posluži nego išta.Eto ja sam započeo sa osnovnim stvarima, a sad se raspišite sa savjetima, nadopunjavanjem ili ispravljanjem ako sam negdje pogriješio :)

#2 crazy horse

crazy horse

Administrator

• Administrators
  • 2276 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 13:31

Htio bih napomenuti da su pragovi meni jedna od najbitnijih stvari što se tiče održavanja gitare. Volim imati čistu gitaru, i koristim GHS Fast Fret za čišćenje žica. Kad puno sviram, prljavština mi toliko i ne smeta, ali treba čistiti radi same gitare i trajanja žica :)

#3 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 15:39

Htio bih napomenuti da su pragovi meni jedna od najbitnijih stvari što se tiče održavanja gitare.

onda zice moras cistiti sa necim drugim, a ne sa fast fretom. fast fret ocisti samo zicu odozgora, a odozdo ne skine cijelu prljavstinu koja je u dodiru sa pragovima i onda pragovi korodiraju..namoci na krpicu ili tako nesta, i onda odozdo povuci zicu da se svo đubrivo ukloni.

Ja sam baš prije par dana kupio D'Andrea set za čišćenje gitare... cijena mu je 121 kunu, pa je valjda OK.Unutra se dobije limunovo ulje za čišćenje fretboarda, neki lubrikant za čišćenje žica i neka masnoća za poliranje tijela i vrata.I dobije se ogrooomna krpetina.Sve u svemu, dobro me služi... žice su mi napokon čiste i skriče dok se čiste, finish je dobio neki lijepi sjaj... sve u svemu, OK je..Koliko je to različito od super-razvikanog Fast Freta?

fast fret je samo za ciscenje zica...ovo tu ti je za ciscenje zica, uredivanje fretboarda i poliranje finisha...imo d'andrea je bolja za ciscenje od fast freta..ja koristim kombinaciju dunlopa i d'andree..dunlop za ciscenje i nauljivajne fretboarda, i za ciscejne i poliranje finisha, a d'andrea za ciscenje zica.

#4 crazy horse

crazy horse

Administrator

• Administrators
  • 2276 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 17:21

onda zice moras cistiti sa necim drugim, a ne sa fast fretom. fast fret ocisti samo zicu odozgora, a odozdo ne skine cijelu prljavstinu koja je u dodiru sa pragovima i onda pragovi korodiraju..namoci na krpicu ili tako nesta, i onda odozdo povuci zicu da se svo đubrivo ukloni.

Pa sa fast fretom čistim i odozdo :)A mogao bi isprobati D'Andrea..Inače za poliranje gitare imam Ernie Ball Guitar Polish

#5 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 17:57

Pa sa fast fretom čistim i odozdo :)

onda ok.znam milijun ljudi koji samo odozgo ciste, a fingerboard im katastrofalno izgleda :)

A mogao bi isprobati D'Andrea..Inače za poliranje gitare imam Ernie Ball Guitar Polish

d'andrea smrdi..opasno ;Dali je jeftiniji od fast freta, 30 kn kosta, a isti ucinak je.

#6 crazy horse

crazy horse

Administrator

• Administrators
  • 2276 posts

Vrijeme objave: 26 Rujan 2004 - 18:30

onda ok.znam milijun ljudi koji samo odozgo ciste, a fingerboard im katastrofalno izgleda :)

Heh, a fast fret je čak bolji za fingerboard nego za žice ;DJest da odozdo nemogu premazati žicu, ali trljam fast fretom u krpicu i onda vučem odozdo :)

d'andrea smrdi..opasno ;Dali je jeftiniji od fast freta, 30 kn kosta, a isti ucinak je.

Ajde, vrijedi probat :)

#7 Axl

Axl
  • Members
  • 34 posts

Vrijeme objave: 27 Rujan 2004 - 22:28

Dakle jel ima neki ajmo rec best buy komplet za odrzavanje jer danas sam bio u fenderu i frajer mi htio uvalit neke tri bocice za 170kn!! Lik me nabrijava da je nenadjebivo,genijalno...reko sam mu da neam love i aj bok.Jos ni krpe nije bilo e.Btw, neki bend je danas sviro u fenderu u vlaskoj,zapamtio sam samo lika na djitri,neki albinos.Skupilo se rulje,a bilo je i dobrih treba s kavama u ruci. ;D

#8 Lord Sirius

Lord Sirius
  • Members
  • 4966 posts

Vrijeme objave: 27 Rujan 2004 - 23:32

Dakle jel ima neki ajmo rec best buy komplet za odrzavanje jer danas sam bio u fenderu i frajer mi htio uvalit neke tri bocice za 170kn!! Lik me nabrijava da je nenadjebivo,genijalno...reko sam mu da neam love i aj bok.Jos ni krpe nije bilo e.Btw, neki bend je danas sviro u fenderu u vlaskoj,zapamtio sam samo lika na djitri,neki albinos.Skupilo se rulje,a bilo je i dobrih treba s kavama u ruci. ;D

a ovisi sta ti je htio uvaliti..ja sam dunlopov komplet za ciscenje fingerboarda platio 100kn, komplet sadrzi sredstvo za ciscenje fingerboarda i ulje za fingerboard, nekakvu microcleaner krpicu ili tako nesta i jos jednu krpicu za razmazivanje ulja.polisher i cleaner sam zajedno platio oko 80kn mislim..i jos d'andrea za ciscenje zica - 30knznaci sve skupa oko 210kn

#9 Gerontius

Gerontius
  • Members
  • 4244 posts

Vrijeme objave: 27 Rujan 2004 - 23:51

ovakonajbolje rjesenje za ciscenje zica je D'Andrea string cleaner i lubricantsuper cisti zice, nisu klizave kao od fast freta i fakat je jeftin... 23 kn u yamahi na crnomercu

#10 Gerontius

Gerontius
  • Members
  • 4244 posts

Vrijeme objave: 28 Rujan 2004 - 00:03

ne... ne nedostaje IMHO. bilo tko tko je probao ( NE pio, nego mazao zice ) tu tekucinu slaze se da je najbolja... a btw. probao sam PUNO toga ( higijena zica mi je jako vazna... skoro koliko i higijena spolovila )... Fast Fret, Kyser Dr. Stringfellow, D Andrea, Gibson, Fender... eto. to je to. ja kazem da je tako :)

#11 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 30 Rujan 2004 - 09:10

Prvo i osnovno pravilo je stara poznata izreka "Ne ostavljaj gitaru tamo gdje ne bi ostavio sebe". Ako se toga držite već ste napravili pola posla.

Tko bi sebe htio staviti u kufer (To je nešto kao lijes ;D), ili objesiti na stalak (tj. objesiti se  ;D).Da ne budem OT, ja za svoje žice koristim GHS Fast Fret, i smeta me što mi što su mi žice klizave, a za tijelo Dunlop polish spray, i on mi je OK.

#12 bpitesa

bpitesa
  • Members
  • 79 posts

Vrijeme objave: 06 Listopad 2004 - 09:47

Ja uvik pazim oko gitare i uvik mi je ćista i ne razbacujem se s stvarima koji su napravljeni za ćišćenje gitare, jer to je naspravljeno samo za prodaju ipak je to obićno sredstvo za ćišćenje, ja koristim šta nađem u kući pa bilo koje sredstvo koje ne šteti drvu i žicama korstim i virujte mi jeftinije je a funkcionira!!!

#13 VOX

VOX
  • Members
  • 430 posts

Vrijeme objave: 06 Listopad 2004 - 10:36

Ja volin kad mi je pri ruci originalno sredstvo za ciscenje zica i tijela i jos bonus pinelom ocistin glavu i ono sta se nemore krpon dobavit!I naravno ,dobro je proc onaj najsporkiji dio gitare tj. fingerboard i to sa staron (malo tvrdjon) cetkicon za zube i eto ti ciste gitarice!! 8)

#14 Clouseau

Clouseau
  • Members
  • 430 posts

Vrijeme objave: 20 Listopad 2004 - 13:42

Fast Fret je dobar za ciscenje zica poslije sviranja.Dandrea limunovo ulje je odlicna stvar za ciscenje i osvjezavanje fretboarda s time da bih ispravio navod(ispravljanje netocnog navoda  ;D)da se kod svakog mjenjanja maze fretboard s limunovim uljem.Nemojte to radit osim ako ne mjenjate zice svaka 3-4mjeseca.Fretboard mazite svaka 3-4 mjeseca tako da ga premazete uljem i odmah nakon toga pokupite s krpicom ulje koje ostane na fretboardu.Nemojte ga ostavljat da se upija.Ako kojim slucajem ostane one skorene zelene prljavstine nju LAGANO I NJEZNO(to hot to handle ;D) sastruzite s rubom kreditne kartice ili slicnim rekvizitom.Nadam se da sam pomog'o  :)

#15 Adronax

Adronax
  • Members
  • 363 posts

Vrijeme objave: 22 Listopad 2004 - 11:50

za ciscenje zica koristim obicnu krpu... prije i poslije svirke obrisem zice odispod i odozgo... za ciscenje tijela imam neku gibsonovu bocicu... sjecam se da sam davno to kupio tri bocice za ciscenje gitare...e sad da vas pitam... jel je tko od vas probao cistiti zice medicnskim alkoholom... ako je, kakvi su rezultati i kolko je to 'zdravo' za gitaru i zice ?to mi je preporucio tip u jednom ducanu u kc, al nisam jos probao...i btw. moram pitat gitaristu iz banda, on je slozio neku svoju tekucinu za cistit zice... kaze da je bolja od bilo cega sta kupite u ducanu hehe :)

#16 crazy horse

crazy horse

Administrator

• Administrators
  • 2276 posts

Vrijeme objave: 22 Listopad 2004 - 12:02

e sad da vas pitam... jel je tko od vas probao cistiti zice medicnskim alkoholom... ako je, kakvi su rezultati i kolko je to 'zdravo' za gitaru i zice ?

Jedan frend mi je pričao da sa alkoholom čisti žice, i da mu je to najbolje, ali zato češće mijenja žice... :)

#17 panda69

panda69
  • Members
  • 163 posts

Vrijeme objave: 23 Listopad 2004 - 19:21

Mozda zvuci smijesno ali ja sam nekada cistio fretboard zippo lighter fluidom i bilo je cisto i glatko a vratu nije (jos ) nista.

#18 zvincic

zvincic
  • Members
  • 8164 posts

Vrijeme objave: 24 Listopad 2004 - 02:58

Mozda zvuci smijesno ali ja sam nekada cistio fretboard zippo lighter fluidom i bilo je cisto i glatko a vratu nije (jos ) nista.

naravno, kad je taj benzin (naphtha) jedna od najboljih stvari za ciscenje gitare :)

#19 panda69

panda69
  • Members
  • 163 posts

Vrijeme objave: 24 Listopad 2004 - 11:10

Prvo i osnovno pravilo je stara poznata izreka "Ne ostavljaj gitaru tamo gdje ne bi ostavio sebe

A zato ja moju stalno ostavljam na krevetu... ;D

#20 lovro

lovro
  • Members
  • 285 posts

Vrijeme objave: 05 Studeni 2004 - 21:40

Prvo sam gitaru držao u kutu kod radijatora(majmun) pa sam skužio da mi toplina suši drvo. Tj to su mi rekli pa sam nakon 3 dana premjestio. Prije svirke obrišem običnom krpom a poslije odozgo i odozdo . Zapravo prebrišem je cijelu da bude tip top ;) ;D. Sad ću kupit stalak tak da neće vuč po sobi.

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.