Jump to content

Slika
- - - - -

Kiselina

• Please log in to reply
27 odgovor(a) na ovu temu

#1 evil tongue

evil tongue
  • Members
  • 207 posts

Vrijeme objave: 26 Veljača 2007 - 16:25

Gdje nabavljate solnu kiselinu za jetkanje tiskanih pločica?

#2 valveodour

valveodour
  • Members
  • 3329 posts

Vrijeme objave: 26 Veljača 2007 - 16:47

U svakom skoro svakom dućanu imaš kupiti solnu kiselinu za domaćinstvo.Za čišćenje wc-a i slično

#3 wasted01

wasted01
  • Members
  • 50 posts

Vrijeme objave: 26 Veljača 2007 - 19:20

e , a di i za koliko nabavit natrijev oksid??? .. ono za photo postupak u šta se stavi prije jetkanja...?.. :wondering:

#4 Mussolini

Mussolini
  • Members
  • 157 posts

Vrijeme objave: 26 Veljača 2007 - 19:43

e , a di i za koliko nabavit natrijev oksid??? .. ono za photo postupak u šta se stavi prije jetkanja...?.. :wondering:

To nije natrijev oksid, nego hidroksid koji kada se pomješa s vodom, nastaje natrijeva lužina....IMaš za kupiti u chipoteci za 5kn jedna vrećica od 50g msilim, u obliku bijelih kuglica....

#5 LesFaul

LesFaul
  • Members
  • 1083 posts

Vrijeme objave: 26 Veljača 2007 - 19:47

To nije natrijev oksid, nego hidroksid koji kada se pomješa s vodom, nastaje natrijeva lužina....IMaš za kupiti u chipoteci za 5kn jedna vrećica od 50g msilim, u obliku bijelih kuglica....

Jos se po domacu zove i soda kaustika, a nase bake su ga koristile za saponifikaciju masti da bi dobile domaci sapun! Bavile se zene kemijom, a da nisu ni znale.....

#6 Mussolini

Mussolini
  • Members
  • 157 posts

Vrijeme objave: 26 Veljača 2007 - 20:04

Jos se po domacu zove i soda kaustika, a nase bake su ga koristile za saponifikaciju masti da bi dobile domaci sapun! Bavile se zene kemijom, a da nisu ni znale.....

Hehe

#7 king_of_nothing

king_of_nothing
  • Members
  • 1523 posts

Vrijeme objave: 26 Veljača 2007 - 22:03

zakon! :laugh:

#8 wasted01

wasted01
  • Members
  • 50 posts

Vrijeme objave: 27 Veljača 2007 - 12:01

thx... :bigsmile:

#9 evil tongue

evil tongue
  • Members
  • 207 posts

Vrijeme objave: 27 Veljača 2007 - 15:17

U svakom skoro svakom dućanu imaš kupiti solnu kiselinu za domaćinstvo.Za čišćenje wc-a i slično

dali ona bez problema(u kombinaciji s hidrogenom,naravno) jetka tiskanu plocicu ili je potrebno dodavati jos neki aditiv?

#10 king_of_nothing

king_of_nothing
  • Members
  • 1523 posts

Vrijeme objave: 27 Veljača 2007 - 18:59

dali ona bez problema(u kombinaciji s hidrogenom,naravno) jetka tiskanu plocicu ili je potrebno dodavati jos neki aditiv?

kiselina + hidrogen je dovoljno. samo pazi na omjer. nemoj staviti previse hidrogena, jer ce ti nestati sav bakar s plocice...

#11 evil tongue

evil tongue
  • Members
  • 207 posts

Vrijeme objave: 27 Veljača 2007 - 19:08

kiselina + hidrogen je dovoljno. samo pazi na omjer. nemoj staviti previse hidrogena, jer ce ti nestati sav bakar s plocice...

hznam za to s omjerom.najmanje koliko postotni hidrogen mora biti za jetkanje pločice?

#12 LesFaul

LesFaul
  • Members
  • 1083 posts

Vrijeme objave: 27 Veljača 2007 - 21:25

hznam za to s omjerom.najmanje koliko postotni hidrogen mora biti za jetkanje pločice?

30%-tni je najbolji, ali mislim da moze i manja koncentracija, ali trebas ga stavit vise u mjesavinu sa solnom kiselinom. Inace ovog koncentriranog imas za kupit u veleprodajama gdje frizeri nabavljaju "profi" materijal (mozes se izgrebat i u nekom frizeraju) ili u ljekarni, ali tamo znaju traziti osobnu za takvu koncentraciju jer je to poprilicno po zdravlje opasan spoj! U odredjenim zlonamjernim, ali i smotanim slucajnim situacijama naravno....

#13 king_of_nothing

king_of_nothing
  • Members
  • 1523 posts

Vrijeme objave: 27 Veljača 2007 - 21:57

ne preporucam rad sa jacim od 30% (ako se takav uopce moze nabaviti legalno), jer lako mozes napraviti preagresivnu otopinu..inace ja radim najcesce sa 12% peroksidom (hidrogenom) i 19% kiselinom.. stavljao sam omjer kiselina - peroksid 3:1 i uz stalno mijesanje ne bi trebalo trajati vise od 15-ak minuta... ako ide bas sporo onda dolijes jos peroksida..

#14 young

young
  • Members
  • 1986 posts

Vrijeme objave: 27 Veljača 2007 - 23:20

meni je čova u chipoteke dao nekakve žute grudice u vrećici koje sam otapa u vodi. Šta je to? Uglavnom, fino je radilo.

#15 LoDir

LoDir
  • Members
  • 1732 posts

Vrijeme objave: 27 Veljača 2007 - 23:22

feriklorid ili zeljezov (III) klorid. ja sam do sad radio samo s tim

#16 young

young
  • Members
  • 1986 posts

Vrijeme objave: 27 Veljača 2007 - 23:24

feriklorid ili zeljezov (III) klorid. ja sam do sad radio samo s tim

e tako se zove, da, sad si me podsjetio, doduše to je bilo prije 2-3godine, pa sam odusta.... :wondering:

#17 wasted01

wasted01
  • Members
  • 50 posts

Vrijeme objave: 27 Veljača 2007 - 23:30

ćek , natrijeva lužina koja se dobije bacanjem natrijevog hidroksida u vodu je onaj stuff koji učini da se photo sloj ne smakne kod jetkanja , a hidroksid i solna kiselina je ono ke jetka stuff??? . . . aj molim sam da mi netko na ovo kaže da ili kaže ne uz objašnjenje , jer sam sad malko zbunjen što je što , kad ste se raspisali o omjerima...:push: ja sam za svoju pločicu prije mjesec dana koristio 3% hidrogen i 9% solnu , i izjetkalo se dosta dobro , doduše nisam to radio već dugo i nisam zna otprilike omjere pa mi je jetkanje trajalo kojih po ure , al sad sve radi:cheesy:

#18 king_of_nothing

king_of_nothing
  • Members
  • 1523 posts

Vrijeme objave: 28 Veljača 2007 - 00:22

ćek , natrijeva lužina koja se dobije bacanjem natrijevog hidroksida u vodu je onaj stuff koji učini da se photo sloj ne smakne kod jetkanja , a hidroksid i solna kiselina je ono ke jetka stuff??? . . . aj molim sam da mi netko na ovo kaže da ili kaže ne uz objašnjenje , jer sam sad malko zbunjen što je što , kad ste se raspisali o omjerima...:push:

je.. sa natrijevom luzinom "razvijas" plocice, a poslije s kiselinom jetkas...

ja sam za svoju pločicu prije mjesec dana koristio 3% hidrogen i 9% solnu , i izjetkalo se dosta dobro , doduše nisam to radio već dugo i nisam zna otprilike omjere pa mi je jetkanje trajalo kojih po ure , al sad sve radi:cheesy:

nesto mi govori da si potrosio jaako puno hidrogena, jos pogotovo ako je sve bilo gotovo u pola sata :idea:

#19 wasted01

wasted01
  • Members
  • 50 posts

Vrijeme objave: 28 Veljača 2007 - 00:51

šta sam napiso da je SVE bilo gotovo u pola sata?:confused: ne ne nisam... jetkanje samo ... i vraga sam crnoga potrošio puno hidrogena , bočica je bila 3% ,ona iz apoteke mala , a ja sam potrošio negdije 1/7 - 1/6 boćice ... ja neznam koliko vi dugo taj stuff jetkate , al se meni to sigurno neda radit duže od sat vremena!!!

#20 mmm_g1

mmm_g1
  • Members
  • 963 posts

Vrijeme objave: 28 Veljača 2007 - 06:45

Pa i ja sam sad koristio 9%kiselinu i 3%hidrogen al mi se pločica namakala 3 sata

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2012 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.