Jump to content

Slika
- - - - -

Dijelovi električne gitare

• Please log in to reply
26 odgovor(a) na ovu temu

#1 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 22 Veljača 2007 - 20:15

Evo dao sam si malo truda i napravio sam ovo, a znam da ima ljudi kojima će sigurno poslužiti! Nije previše stručno(zbog mog skromnog znanja, uostalom), ali početniku će sasvim dobro poslužiti! Sam sam radio neke prijevode dijelova sa engleskog, pa ako ima neko neki bolji prijedlog, neka kaže. Naravno, neke stvari ni ja nisam baš dobro znao, pa ako vidite neku grešku ili nadopunu, slobodno kažite! :smile: Posted ImageTijelo tijelo je dio gitare na kojem su smješteni magneti, most itd...To je u biti komad drveta(koriste se razne vrste drva, poput mahagonija, jasena(ash), johe(alder), baswooda(lipe), javora(maple) itd.), koji je temelj za spajanje svih ostalih dijelova. Postoje više vrste lakova za tijelo, koji utječu na to kako će sama gitara «disati», ali osnovni cilj je zaštita od vlage. Most može biti pokretni(floating) ili fiksni, a na njemu se nalaze sedla kojih podešavamo visinu žica i intonaciju gitare. Na ploči se nalaze magneti i potenciometri. Magneti najjednostavnije rečeno prevode titranje žice u električni signal koji zatim putuje do pojačala i pretvara se u zvučni. Postoje dvije vrste magneta- single coilovi(jedna zavojnica) i humbuckeri(dvije spojene zavojnice, te za razliku od single coilova, ne šume). Potenciometri su kontrole za glasnoću i boju tona gitare(mutan ili bistar). Pomoću prekidača kombiniramo magnete, te dobijamo različite zvukove. Vrat se sastoji od više dijelova, a važno je spomenuti dva osnovna komada drva-jedan je onaj koji vam leži u šaci dok svirate(na njega se stavljaju mašinice), a drugi dio, po kojem «šetate» prstima zove se hvataljka. Za prvi dio drva se uglavnom koriste javor i mahagonij, a za hvataljke se najčešće koriste ebanovina, palisandar(rosewood) i javor. Hvataljka ima i određeni radius(što je ravniji vrat, radijus je veći, a na ravnijim vratovima je lakše svirati brzo) i oblik(shape), koji se uglavnom određuje pomoću slova koje tvori onaj dio vrata koji nam leži u šaci, a to su U, V, C itd. Na hvataljci se nalaze pragovi i umeci. Brojevi pragova na hvataljci su najčešće 21(stari Fenderi), 22(Gibson) ili 24(Ibanez, Jackson i ostala «nabrijana» ekipa). Rok trajanja pragova ovisi o vrsti materijala od kojeg su napraljeni, ali i o visini žica(što su žice više postavljene, pragovi se brže troše) i o načinu sviranja(ako se puno zavija(bend-a) žica, isto se pragovi brže troše). Umeci su mali ukrasi koji uglavnom olakšavaju orijentaciju pri sviranju, tj. označavaju određene brojeve pragova(1., 3., 5., 7., 9., 12., 15. itd.), a postoje razni oblici i boje. Ispod hvataljke nalazi se šipka(truss rod) koja prolazi kroz vrat gotovo cijelom dužinom hvataljke, a njena uloga je da spriječava krivljenje vrata koje uzrokuju nategnute žice. Ovisno o debljini žica podešavamo ju malim pomacima. Na glavi gitare nalaze se mašinice i vodilice. Kroz mašinice provlačimo žice i štimamo ih. Postoje obične mašinice, ali i one zaključavajuće(locking tuneri), koje imaju drugačiji mehanizam, te bolje drže štim. Vodilice služe da povećavaju tenziju između kobilice i glave, a koriste se uglavnom na gitarama koje imaju šest mašinica u nizu, a kad sam na svome stratocaster tipu vrata skinio vodilicu, kad bih išao bendati na prva 3 praga, žica bi izletjela iz kobilice, pa je i to možda jedan od razloga(ako ne i glavni??) zbog čega ih je Leo Fender stavio. Kobilica usmjerava žice po hvataljci, a izrađuje se od više vrsta materijala(grafitni, koštani i na jeftinim gitarama-plastični). Postoje još roller-nut i top-lock(kod floyd rose mostova).

#2 BaklavaMetal

BaklavaMetal

Kralj Dijamant

• Members
  • 3331 posts

Vrijeme objave: 22 Veljača 2007 - 20:55

good job imhosticky!!!

#3 DarkKnight

DarkKnight
  • Members
  • 875 posts

Vrijeme objave: 23 Veljača 2007 - 09:47

odlično meni je barem pomoglothx

#4 muris

muris
  • Members
  • 1165 posts

Vrijeme objave: 04 Travanj 2007 - 22:04

Jako lijep post,tema i namjera...svaka cast kolega !!!

#5 marko-slash

marko-slash
  • Members
  • 3619 posts

Vrijeme objave: 07 Travanj 2007 - 16:03

e a kako se zove ono govno sto bude na kobilici, i prgusuje zicu kad je šraznu puknes??uglavnom to vidjam na ibanezima i slicnim gitarama. moze li se to stavit na bilo koju gitaru?malo glupo pitanje al eto...

#6 korisnik68

korisnik68
  • Members
  • 5028 posts

Vrijeme objave: 07 Travanj 2007 - 16:10

e a kako se zove ono govno sto bude na kobilici, i prgusuje zicu kad je šraznu puknes??uglavnom to vidjam na ibanezima i slicnim gitarama. moze li se to stavit na bilo koju gitaru?malo glupo pitanje al eto...

Hmmm mislim da si nešto zamijenio. :laugh: :mad: :mad: A možda sam i u krivu.Ako misliš na ovo;Posted ImagePosted Image...to je posebna vrsta kobilice, zvana top-lock ili locking nut, a nalazi se na gitarama koje imaju Floyd Rose bridge ili nešto slično.

#7 marko-slash

marko-slash
  • Members
  • 3619 posts

Vrijeme objave: 07 Travanj 2007 - 18:17

e jest to je to!znaci nemoze se jednostavno kupit i stavit :laugh:(((((fuckajde dobro nema vezehvala!

#8 korisnik68

korisnik68
  • Members
  • 5028 posts

Vrijeme objave: 07 Travanj 2007 - 18:23

A šta će ti to? Mislim da nisi shvatio, to nema veze s prigušivanjem žica! To je samo kobilica, a "zaključava" se da se žice ne bi raštimavale jer ima tremolo. Prigušivati žice možeš dlanom, ili zavezati krpu oko vrata i sl. Postoje i baš pomagala za prigušivanje, al nemrem se sjetit ko ih proizvodi, vjerojatno Dunlop ima nešto takvo.

#9 marko-slash

marko-slash
  • Members
  • 3619 posts

Vrijeme objave: 07 Travanj 2007 - 21:18

a dobro onda hvala

#10 Boorg

Boorg
  • Members
  • 12 posts

Vrijeme objave: 06 Studeni 2007 - 01:01

Ne želim pametovati ali prekidač na gitari niije prekidač nego preklopnik on ustvari preklapa pozicije zvučnica (pickupa) u željenu kombinaciju.A i nisi napisao kako se zove ono gdje se ubode kabel ajd nek se zove priključnica .A onaj lim koji ga drži eka bude nosač priključnice.

#11 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 10 Lipanj 2008 - 18:56

Evo slika Fenderovih shapeova vrata:Posted Image

#12 g.Vuk

g.Vuk
  • Members
  • 1117 posts

Vrijeme objave: 26 Lipanj 2008 - 12:59

Evo još jedne sheme... Posted Image

#13 g.Vuk

g.Vuk
  • Members
  • 1117 posts

Vrijeme objave: 26 Lipanj 2008 - 13:10

Evo, i akustična i njeni djelići: Posted Image Ako netko želi, može i prevesti ove termine....ja nisam jer se bojim ovih Ladana s foruma :)

#14 g.Vuk

g.Vuk
  • Members
  • 1117 posts

Vrijeme objave: 26 Lipanj 2008 - 13:18

..još male anatomije! Posted Image

#15 g.Vuk

g.Vuk
  • Members
  • 1117 posts

Vrijeme objave: 26 Lipanj 2008 - 13:24

....in different sizes, i love her body esp.... Posted Image

#16 buterflyhr

buterflyhr
  • Members
  • 160 posts

Vrijeme objave: 03 Listopad 2009 - 12:31

rojevi pragova na hvataljci su najčešće 21(stari Fenderi), 22(Gibson) ili 24(Ibanez, Jackson i ostala ?nabrijana? ekipa). Rok trajanja pragovakrivo,23 je najčešče a ima i do 25 ako se nevaram :lol:

#17 Uncle_Hendrix

Uncle_Hendrix
  • Members
  • 6303 posts

Vrijeme objave: 03 Listopad 2009 - 12:34

rojevi pragova na hvataljci su najčešće 21(stari Fenderi), 22(Gibson) ili 24(Ibanez, Jackson i ostala ?nabrijana? ekipa). Rok trajanja pragovakrivo,23 je najčešče a ima i do 25 ako se nevaram :lol:

Oš se kladit? :lol:

#18 zvorkapic.os

zvorkapic.os
  • Members
  • 3271 posts

Vrijeme objave: 03 Listopad 2009 - 12:36

šta ti bulazniš ;D22 i 24.

#19 Guest_ertire_*

Guest_ertire_*
  • Guests

Vrijeme objave: 24 Lipanj 2010 - 22:10

Vodilice služe da povećavaju tenziju između kobilice i glave, a koriste se uglavnom na gitarama koje imaju šest mašinica u nizu, a kad sam na svome stratocaster tipu vrata skinio vodilicu, kad bih išao bendati na prva 3 praga, žica bi izletjela iz kobilice, pa je i to možda jedan od razloga(ako ne i glavni??) zbog čega ih je Leo Fender stavio.

Ja mislim da vodilice ili ritajneri sluze kod fender syle headstocka da zice ne natezu headstocknpr najtanja e zica kad nebi billo tih vodilica ona bi sav headstock iskrivila tj headstock bi pukao.isto vrijedi i za ostale zice znaci one dio tereta oslanjaju na sam pocetak headstocka gdje je headstock najjaci i na te vodilice a ne na kraj headstocka gdje je headstock (glava) osjetljvija klasican primjer poluge :wink:Sory na ozivljavanju stare teme mozda nekoga zainteresira

#20 BEGO

BEGO
  • Members
  • 1406 posts

Vrijeme objave: 24 Lipanj 2010 - 22:18

Istina, služe zato da se opterećenje prebaci na nut, ali ne zato što će se headstock iskriviti. Jesi li probao svirati na fenderstyle vratu bez string tree-ova (retainera)? Ako nisi onda samo izvuci žice iz string tree-a i sve će ti bit jasno!

Category 1
Important Section
O nama
Glazbeni Forum je najveća zajednica glazbenika i ljubitelja glazbe na hrvatskom internetu još od 2003. godine.
Brojimo preko 25 000 registriranih članova.
Pratite nas
facebook Twitter Youtube Feed
Copyright © 2003 - 2016 Glazbeni Forum. Sva prava pridržana.